Szíriai aranyhörcsög
Magyarországon 5 különböző hörcsögfajt tarthatunk kiskedvencként, ezek közül a legnépszerűbb a
dzsungáriai törpehörcsög, a roborovszki törpehörcsög és a szíriai aranyhörcsög.
Ismerkedjünk meg a szíriai aranyhörcsöggel!
Honnan származnak az aranyok?
Eredetileg egy Észak-Szíria és Dél-Törökország közötti kis határtérségből származnak.
Hogy élnek?
Föld alatti járatrendszerekben, 1-3 m-es mélységben akár 10 m2-en fekvő területen.
Mikor vannak ébren?
Éjszaka aktív, magányos állat, kizárólag egyedül tartható. Házikedvencként 18 óra után ébrednek és az éjszaka folyamán kilométereket tehetnek meg a futókerékben. Bezavarhatunk a bioritmusukba, ha éjszaka is mesterséges fény alatt vannak.
Mit esznek?
Főképp magvak, kiegészítve gabonákkal, zöldségekkel és gyümölcsökkel, fűfélékkel és állati fehérjével.
Milyen hőmérsékleten érzik jól magukat?
18 fok alatt hibernálódhatnak (téli álmot alhatnak).
Könnyen hőgutát kapnak, az ideális hőmérséklet számukra az állandó 20-25 °C.
Milyen nehéz egy kifejlett aranyhörcsög?
Egy felnőtt aranyhörcsög átlagosan 80-200 gramm között van. Fontos a rendszeres súlyellenőrzés, a kiindulóértékhez képest 10%-os fogyásnál már érdemes állatorvoshoz fordulni.
Milyen hosszú egy felnőtt arany?
Kb. 12-18 cm hosszú, férfiökölnyi méretűnek szoktuk emlegetni a könnyebb elképzelhetőség érdekében.
Meddig élnek a szíriai aranyhörik?
Átlagosan 2 év az élettartamuk. Nagyban függ a genetikától és az életkörülményektől, hogy mekkora helyen és milyen felszerelések közt van tartva, a higiéniától, a rendszeres otthoni ellenőrzéstől, hogy időben észrevegyük, ha beteg, de legfőképpen a kiegyensúlyozott táplálkozástól.
Mekkora helyen tartsuk őket otthon?
A helyigényük minimum 75x45 cm alapterület, de minél nagyobb, annál jobb. Nőstényeknek kifejezetten ajánlott a 100x50 cm-es ketrec vagy terrárium. A kis alapterületű, felfelé magasodó emeletes ketrecek egyrészt balesetveszélyesek, másrészt nem elégítik ki a hörcsög mozgásigényét, mert próbálkozásaik ellenére rossz mászók és rossz ugrók. Természetüknél fogva járatokat szeretnek ásni, minél nagyobb területen, így érdemes a lehető legmélyebben almozni, lehetőségeinkhez mérten akár 20 cm mélyen, amihez a legideálisabb egy felülről nyitott vagy nyitható terrárium.
Egyedül vagy párban tartsuk?
A kérdésből már árulkodik is a válasz. A vadonban a szíriai aranyhörcsögök magányos életmódot folytatnak, és csak a párzási időszakban találkoznak. A megtermékenyítés után a nőstény elűzi a hímet, és a kicsik is legkésőbb az ivarérettség betöltésekor elhagyják a fészket. Területvédő állatokról van szó, akik a betolakodót gondolkodás nélkül elpusztítják. Ritka esetben azonos nemű testvérek megtűrik egymást hosszabb távon is, de ivarérettség után egyik napról a másikra is összekaphatnak, halálos sebeket ejtve egymáson. Összességében számukra a stresszmentes, békés, nyugodt környezet alappillére az egyedül tartás.
Milyen természetű kisállatok?
Könnyen kézhez szoktatható, de kissé makacs kiskedvencek, egyszerűbb lehet őket kézben tartani, mint az apróbb termetű hörcsögöket. Aktív állatok nagy mozgásigénnyel, de általánosságban elmondható, hogy lomhábbak, mint a többi hörcsögfaj. Gyerekeknek és kezdő állattartóknak ideális választás lehet. Zsákmányállatok, így szeretnek rejtőzködni, a kiegyensúlyozott élethez érdemes természetes anyagokkal zsúfolt, vastagon almozott, jól berendezett környezetet biztosítani nekik Nem ugranak és nem másznak jól, így a kis alapterületű, felfelé magasodó, emeletes otthon balesetveszélyes nekik. Alváskor ne zavarjuk őket, mert hirtelen felriadva ösztönösen védekezhetnek és haraphatnak.
Milyen színekben fordulnak elő?
Sokféle színváltozat van, különféle mintázatokkal és szőrtípusokkal. Világszerte közel 160 különböző elfogadott színváltozat létezik, amelyeket a különböző hörcsög-kiállításokon bemutatnak. Sajnos jelenleg ezeket a kiállításokat csak külföldön rendezik meg. Az eredeti, természetben is megtalálható változat az aranyszínű, más néven aguti vagy vadas szín. Ezek a példányok aranybarna bundával rendelkeznek, amelyet fekete jegyek tarkítanak. Hasuk csontszínű, bár néha szürkés árnyalatú is lehet. Álluk és mancsuk vége fehér, szemük fekete, füleik pedig sötétszürkék.
Érdekességek:
- Kétoldalt a csípőtájékon 1-1 illatmirigy található, a hímeknél hangsúlyosabb. Ezek a mirigyek illatanyagokat bocsátanak ki, amelyekkel megjelölik területüket és kommunikálnak társaikkal.
- Az aranyhörcsög a vadonban október végétől márciusig téli álmot alszik.
- Normál esetben a háziállatoknál az állandó hőmérséklet miatt a téli álom nem következik be, de élelemhiány, illetve tartósan hideg vagy ingadozó hőmérséklet esetén a díszállatként tartott hörcsög is hibernálódhat. A hibernáció gyakran keverhető össze az állat halálával. Az egészségére rossz hatással van a hibernáció, ezért törekedjünk elkerülni!
Te melyik hörcsögöt választanád? :)