Gyakori kérdések
Az alábbi listát a leggyakrabban kapott kérdésekből állítottuk össze, amikkel kapcsolatban telefonhívást és email üzeneteket kaptunk az elmúlt években. Reméljük az oldal menüpontjai közt vagy ebben a listában megtalálod a választ a kérdésedre, de ha mégsem, akkor ne habozz felkeresni csapatunkat a Kapcsolat menüpont alatt!
A hörcsögöm furcsán csipog. Miért lehet ez?
Látatlanban még tenyésztőként is csak találgatni tudunk, de a leggyakoribb ok az szokott lenni, hogy valamivel kapcsolatban nemtetszését fejezi ki. Zaklatott, nem tetszenek neki a körülötte zajló események, nem szeretne tovább kézben lenni, fél valamitől. Helyezzük vissza a lakhelyére és hagyjuk megnyugodni, biztosítsunk számára elegendő búvóhelyet és alomvastagságot ahhoz, hogy jól beáshassa magát, ne zajongjunk körülötte. Ha még tart a kézhez szoktatás folyamata, legyünk türelemmel, minden nap egy pár percig próbálkozzunk, majd hagyjuk, hogy visszavonuljon, így tudni fogja, hogy nem kell tőlünk tartania, bármikor elmehet.
Rágja a rácsot a hörcsögöm, de miért?
Röviden: unatkozik, frusztrált, nem érzi jól magát a környezetében, nincsen elég lehetősége a fogkoptatásra fából készült eszközökön vagy már korábban rászokott. Érdemes a lakhelyén vastagon almozni, hogy beáshassa magát, minél több fából készült felszerelést elhelyezni neki benne, megfelelő futókereket betenni hozzá, és minél ingergazdagabb, zsúfoltabb helyet teremteni neki, hogy ne unatkozzon. Az unalomra jó megoldás lehet az is, ha a tápláléknak szánt magvakat elszórjuk az alomban, hogy maga kutassa fel őket.
A rácsrágásról bővebben értekezünk a Tények & Tanácsok menüpont alatt a "Rácsrágás" fülre kattintva.
A kereskedésből vásárolt hörcsögömnek kicsinyei születtek. Mi a teendő?
Elsősorban a nyugalom. Magunk és a hörik számára is. :)
A hörcsögmama ösztönösen ellátja és felneveli kicsinyeit, nekünk az a dolgunk, hogy ne zavarjuk meg őt ebben. Amit tehetünk: naponta-két naponta kínáljuk magkeverékkel, zöldséggel és pár darab lisztkukaccal a fehérjepótlás végett. Mindig legyen előtte friss víz. Nagy segítséget nyújthatunk a lakhelyre behelyezett fészekalapanyaggal, ami akár egyszerű széna is lehet, de szeretik a gyapotot és papírtörlő darabokat is. Vegyük ki tőle a futókereket, hogy ne apadjon el az anyatej, és minden olyan felszerelést, ami veszélyes lehet a kicsik számára. 4 hét után válasszuk le a kicsiket nemek szerint, ha nehezen megy a nemek megkülönböztetése, akkor állatorvos vagy tenyésztő segítségével. Ezután igyekezzünk felelős gazdikat keresni, akik tisztában vannak a hörcsögök igényeivel és vállalják az állattartás örömeivel járó felelősséget is.
Melegben utaztam vagy tartózkodtam a hörcsöggel és most pihegve fekszik, nem reagál. Hőgutát kaphatott?
Több, mint valószínű, hogy igen. A hörcsögök nagyon érzékeny állatok, a hőmérsékletet körülöttük 18 és 25 fok között kell tartani. 25 fok felett percek alatt hőgutát kaphatnak, ilyenkor gyorsan hűvös helyre kell vinni (például pince) és megpróbálni fecskendőből vagy pipettából itatni pár ml-t. Amint egy kicsit stabilizálódott az állapota, minél hamarabb keressünk fel egzotikus végzettségű állatorvost.
Fontos a megelőzés! Amint bejön a meleg, próbáljuk hűteni a szobát, ha az nem megy, akkor a lakhely környékét és belsejét. A ketrec köré elhelyezhetünk fagyasztott vizes palackokat, jól kicsavart vizes törülközőt teríthetünk a lakhely egyik felére, beszerezhetünk kerámia vagy üveg bújót, ami nem vagy nehezebben veszi át a hőt, és akár hűtőlapot (kisebb csempelapot) is betehetünk. Hasznos a vastagon elterített alom, mert a hörcsög tudja védeni magát az időjárás viszontagságai ellen a felszín alatt. Melegben ne induljunk el hörcsöggel otthonról a megfelelő óvintézkedések nélkül! Pl. hűtőtáska, előre klimatizált (nem túl hideg) autó stb.
Miben utazhat egy hörcsög? Kell itatni közben?
Ha 2-3 napnál hosszabb ideig maradunk távol, akkor két opciónk van: felügyeletet találunk a hörcsögnek otthon vagy máshol (pl. kisállathotel) vagy visszük magunkkal a hörit. Nem ajánljuk, hogy a nagy ketreccel, terráriummal együtt mozgassátok a hörcsögöt, mindenképp szerezzetek be egy hordozót vagy egy ici-pici ketrecet, mert a nagy hely balesetveszélyes nekik is mozgó járműben. Jó vastagon almozzatok neki a hordozóba is, és esetleg szénát vagy más fészekanyagot is tegyetek be neki, hogy komfortosabban érezze magát. Megpróbálhatjuk pipettából vagy önitatót feltartva itatni néhány óránként, de kevés esély van rá, hogy elfogadja, ezért a legjobb megoldás, ha lédús zöldséget teszünk be mellé, ebből elég folyadékot nyerhet, ha szükségét érzi. Az egészséges hörcsögök csak pár ml-t isznak naponta, így az is lehet, hogy indulás előtt beviszi a szervezetébe a napi adagot.