Dzsungáriai törpehörcsög
Magyarországon 5 különböző hörcsögfajt tarthatunk kiskedvencként, ezek közül a legnépszerűbb a a szíriai aranyhörcsög, a roborovszki törpehörcsög és dzsungáriai törpehörcsög.
Ismerkedjünk meg a dzsungáriai törpehörcsöggel!
Honnan származik a dzsungi?
Vadon nagyrészt Szibériában él, de megtalálható Dzsungáriában, Mandzsúriában, Kazahsztánban és Mongóliában is.
Hogyan élnek?
Ezek az apróságok több négyzetméteres, föld alatti járatrendszereket alakítanak ki, melyek 35-100 cm mélységben terülnek el. Ezek a járatok védelmet nyújtanak a ragadozókkal és a zord időjárással szemben.
Mikor vannak ébren?
Éjszaka a legaktívabbak, általánosságban elmondható, hogy nappal alszanak és éjszaka vannak ébren. Házikedvencként 18 óra után ébrednek és az éjszaka folyamán kilométereket tehetnek meg a futókerékben. Bezavarhatunk a bioritmusukba, ha éjszaka is mesterséges fény alatt vannak. Még többet megtudhatsz a Tények & Tanácsok menüpont alatt, az "Éjszakai állatok" fülre kattintva.
Mit esznek?
Mindenevő állatok, főként magvakkal táplálkoznak, de az étrendjük részei lehetnek gyökerek, gyógynövények, virágok, fűfélék és rovarok (és egyéb állati fehérjék) is.
Milyen hőmérsékleten érzik jól magukat?
A fogságban tartott hörcsögök számára a legideálisabb hőmérséklet az állandó 20-25°C fok.
Kevésbé érzékenyek a hidegre, mint a melegre, 25°C fok felett hőguta fenyegeti őket, de a 18°C alatti hőmérséklet is életveszélyes állapotot okozhat náluk.
Milyen nehéz egy felnőtt dzsungi?
A dzsungáriai törpehörcsög súlya 35-55 gramm (télen kevesebb, akár 15 gramm).
Milyen hosszú egy kifejlett állat?
Átalágosan 7-11 cm hosszúak.
Meddig élnek?
Átlagosan 2 évig él egy dzsungáriai törpehörcsög. Nagyban függ a genetikától és az életkörülményektől, hogy mekkora helyen és milyen felszerelések közt van tartva, a higiéniától, a rendszeres otthoni ellenőrzéstől, hogy időben észrevegyük, ha beteg, de legfőképpen a kiegyensúlyozott táplálkozástól.
Mekkora helyen tartsuk őket otthon?
A helyigényük minimum 75x45 cm alapterület, de minél nagyobb, annál jobb. A kis alapterületű, felfelé magasodó emeletes ketrecek egyrészt balesetveszélyesek, másrészt nem elégítik ki a hörcsög mozgásigényét, mert próbálkozásaik ellenére rossz mászók és rossz ugrók. Természetüknél fogva járatokat szeretnek ásni, minél nagyobb területen, így érdemes a lehető legmélyebben almozni, lehetőségeinkhez mérten akár 20 cm mélyen, amihez a legideálisabb egy felülről nyitott vagy nyitható terrárium.
Egyedül vagy párban tartsuk?
A kérdésből már árulkodik is a válasz. A vadonban a dzsungáriai törpehörcsögök magányos életmódot folytatnak, és csak a párzási időszakban találkoznak. A megtermékenyítés után a nőstény elűzi a hímet, és a kicsik is legkésőbb az ivarérettség betöltésekor elhagyják a fészket. Területvédő állatokról van szó, akik a betolakodót gondolkodás nélkül elpusztítják. Ritka esetben azonos nemű testvérek megtűrik egymást hosszabb távon is, de ivarérettség után egyik napról a másikra is összekaphatnak, halálos sebeket ejtve egymáson. Összességében számukra a stresszmentes, békés, nyugodt környezet alappillére az egyedül tartás.
Milyen természetű kisállatok?
Könnyen alkalmazkodó kisállatok, gyorsan kézhez szoktathatók. Ritkán agresszívak, általában barátságosak, nem jellemző, hogy harapnának. Ideális választás gyerekeknek és kezdő állattartóknak. Természetükből adódóan nagy a mozgásigényük, de vannak köztük lomhább és fürgébb egyedek is, a roborovszki törpehörcsögnél mindenképpen könnyebben kezelhetők. Tartsuk szem előtt a lakhelyük berendezésénél, hogy habár mi tudjuk, hogy biztonságban vannak, ők a természetben zsákmányállatok, akik rejtőzködve érzik biztonságban magukat, így a kiegyensúlyozott élethez érdemes természetes anyagokkal zsúfolt, vastagon almozott, jól berendezett környzetet biztosítani nekik.
Milyen színekben fordulnak elő?
A fajtatiszta dzsungáriai törpehörcsög alapszínek a vadas és a kék, valamint ritkább esetben előfordulnak a pearl és merle mintázatok. A többi színvariáció csak a hibrideknél jelenik meg. A hibridek a dzsungáriai törpehörcsög és a campbell törpehörcsög keresztezéséből jöttek létre, és egybeolvadtak a dzsungáriai törpehörcsög megnevezéssel.
A tél beköszöntével a hörcsögök bundája részben vagy teljesen fehérré válik, ami a vadonban a rejtőzködést szolgálja. Ezt hívjuk winter white-nak. Tavasszal szőrzetük visszaváltozik eredeti színére. A bundaváltás sok esetben csak az első tél alkalmával következik be.
Érdekességek:
- A dzsungáriai törpehörcsögök nem alszanak téli álmot, mint például a szíriai aranyhörcsögök. Hideg időben azonban életműködésük lelassul a természetben, testhőjük és súlyuk csökkenhet, akár 15 grammra is.
- A hasukon, köldöktájékon található illatmirigy különösen a hímeknél észrevehető. Ezek a mirigyek illatanyagokat bocsátanak ki, amelyekkel megjelölik területüket és kommunikálnak társaikkal.
- A hátukhoz érve veszélyben érzik magukat, mintha ragadozó csapna le rájuk, így érdemes szemből és alulról megközelíteni őket, úgy, hogy lássák a kezünket.
Meggyőztünk arról, hogy cuki? :)